Oaklands Junction
22 & 23 April 2010

2010 Melbourne Autumn Yearling Sale

Lot Index

Session Lots
Day 1, Session 1, 10:30am 22nd April 2010 1 - 255
Day 2, Session 1, 10:30am 23rd April 2010 256 - 378
Day 2, Session 2, 23rd April 2010 379 - 505

Sale Overview

Few sales in the world could boast improvement on 2008 figures last year, but the Melbourne Autumn Yearling Sale can lay claim to that rare feat, with the average, aggregate and clearance rate all experiencing significant growth.

The Melbourne Autumn Yearling Sale consistently gets racetrack results that outperform the corresponding purchase prices, as Group 1 winners like Pompeii Ruler, Grand Journey and Lazer Sharp attest. Each could have been purchased for under $20,000.

Current graduates include stakes winners this season Orbit Express (P$18,500), She’s Got Gears ($45,000), Periduki ($4,000), along with the highly promising and unbeaten three-year-old Our Baby Bonus ($42,500).

The two day Inglis Melbourne Autumn Yearling Sale in 2010 will be held on April 22 and 23.

Vendors have thrown their support behind the 2010 renewal of the sale with an additional 130 horses catalogued this year.

All graduates are eligible to be nominated for the $2.6M Inglis Race Series, which includes the $100,000 Inglis Autumn Plate.

The 2010 Inglis Autumn Plate for graduates of last year’s sale is being run at Seymour on Tuesday 20th April - two days prior to the sale.

Catalogue Index

Lot Purchaser Price
1 R Macleod VIC $42,000
2 Passed $14,000 Reserve $20,000
3 Passed $7,000 Reserve $15,000
4 Passed $7,000 Reserve $10,000
5 R McPherson WA $8,000
6 A J R K Holdings VIC $18,000
7 R Laing VIC $42,000
8 William Inglis As Agent NSW $7,000
9 William Inglis As Agent VIC $18,000
10 M Laurie VIC $9,000
11 Alice Springs Turf Club NT $4,000
12 Passed $7,000 Reserve $15,000
13 J & M Douglas VIC $1,000
14 Hawkes Racing NSW $28,000
15 T Bohr NSW $2,000
16 Edwards Elkington Racing VIC $20,000
17 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $4,000
18 Passed $45,000 Reserve $50,000
19 K Johnson VIC $20,000
20 KS Lee KOREA $8,000
21 J Baillie VIC $4,000
22 J & M Douglas VIC $1,000
23 A Waymouth VIC $11,000
24 Passed $26,000 Reserve $30,000
W Withdrawn
26 Passed $22,000 Reserve $30,000
27 K Douglas VIC $3,500
28 C Slade VIC $20,000
29 P Evans VIC $12,000
30 P Fusca VIC $12,000
31 N Burke VIC $10,000
32 Passed $24,000 Reserve $25,000
33 D Wolters VIC $9,000
W Withdrawn
35 Alderson Racing VIC $5,000
36 Dean Hawthorne Bloodstock NEW ZEALAND $37,000
37 Russell Cameron Racing $12,000
38 Polaris Bloodstock VIC $6,000
39 T Evans TAS $5,000
40 Passed $5,500 Reserve $8,000
41 Passed $8,500 Reserve $10,000
42 J & M Douglas VIC $1,000
43 Passed $12,000 Reserve $18,000
44 M Laurie $35,000
45 Aquanita Racing Australia Pty Ltd VIC $26,000
46 J & M Douglas VIC $1,600
47 J McArdle VIC $10,000
48 L Bonella VIC $6,000
49 Passed $9,500 Reserve $10,000
50 P Lawrence SA $5,000
51 Passed $8,000 Reserve $14,000
52 Alice Springs Turf Club NT $3,000
53 Jason Warren Racing VIC $25,000
W Withdrawn
55 W Gribble VIC $18,000
56 Freedman Brothers Pty Ltd VIC $10,000
57 Alice Springs Turf Club NT $5,000
58 Helmsley VIC $5,000
W Withdrawn
60 Russell Cameron Racing VIC $28,000
W Withdrawn
62 Eliza Park Racing VIC $21,000
63 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $5,500
64 Edwards Elkington Racing VIC $30,000
W Withdrawn
W Withdrawn
67 Edwards Elkington Racing VIC $4,000
W Withdrawn
W Withdrawn
70 G Gillis VIC $10,000
71 T Hartley VIC $22,000
72 D Clark VIC $5,000
73 William Inglis As Agent VIC $20,000
74 B McCarthy VIC $32,000
75 Australian Thoroughbred Bloodstock Pty Ltd VIC $25,000
W Withdrawn
77 Alice Springs Turf Club NT $2,000
78 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $12,000
79 J & M Douglas VIC $1,000
80 M G Price Racing & Breeding Pty Ltd VIC $7,000
81 L Bonella VIC $23,000
W Withdrawn
83 A Coffey VIC $5,000
84 C Chandler VIC $22,000
85 J Baker VIC $11,000
86 Passed $7,000 Reserve $10,000
87 C Kavanagh VICTORIA $1,500
W Withdrawn
89 T Templeton VIC $40,000
90 Shane Nichols Racing VIC $7,000
91 P Strong QLD $7,000
92 Alice Springs Turf Club NT $3,000
93 Passed $8,000 Reserve $15,000
94 Terry Kelly Racing VIC $5,000
95 K Mayberry & G Dorning VIC $5,000
96 K McKay VIC $16,500
97 A Purcell VIC $8,000
W Withdrawn
99 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $2,500
100 Dean Hawthorne Bloodstock NEW ZEALAND $34,000
101 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $3,500
W Withdrawn
103 A J R K Holdings VIC $20,000
104 Delbridge Racing VIC $6,000
105 Passed $3,500 Reserve $5,000
W Withdrawn
W Withdrawn
108 J Black VIC $35,000
109 SG Lee KOREA $14,000
110 K Quinn VIC $35,000
111 Ellerton Zahra Racing VIC $5,000
112 Passed $5,500 Reserve $10,000
113 Q Jackson WA $4,500
114 Passed $2,000 Reserve $4,000
115 Hasan Racing Stables VIC $5,000
116 G Wright VIC $31,000
117 Passed $6,000 Reserve $10,000
W Withdrawn
119 Passed $10,000 Reserve $50,000
120 Delbridge Racing VIC $14,000
W Withdrawn
122 B Meade VIC $3,000
W Withdrawn
124 B Baker QLD $15,000
125 G Kavanagh VIC $2,500
126 R Hutty VIC $10,000
127 G Osborne VIC $6,000
128 K Yoshida JAPAN $58,000
129 J Baillie VIC $1,500
W Withdrawn
W Withdrawn
132 J Williams VIC $3,000
133 Passed $16,000 Reserve $25,000
134 M Keegan VIC $5,000
W Withdrawn
136 Terry Kelly Racing VIC $16,000
137 D Burgoyne VIC $6,000
138 C Chandler VIC $18,000
139 Passed $19,000 Reserve $20,000
140 M Templeton VIC $21,000
141 A Waddell VIC $1,500
142 Heinrich Bloodstock QLD $50,000
143 Alice Springs Turf Club NT $4,000
144 A Purcell VIC $3,000
145 G Egan VIC $10,000
146 Alice Springs Turf Club NT $2,000
147 R Jolly SA $18,000
148 Jason Petch Racing VIC $12,000
149 J Holden VIC $8,500
150 Alice Springs Turf Club NT $5,000
151 C Loughnan VIC $1,000
152 G Witt NSW $3,000
153 K Durden VIC $13,000
154 William Inglis As Agent SA $23,000
155 I Anderson VIC $15,000
W Withdrawn
157 Passed $4,500 Reserve $5,000
158 Passed $7,000 Reserve $10,000
W Withdrawn
160 MP Ga KOREA $7,000
161 T Templeton VIC $10,000
162 M Corrigan VIC $3,000
163 Kevin Dagg Bloodstock VIC $17,000
164 LW & LF Attree VIC $2,500
W Withdrawn
166 K Baker VIC $15,000
167 Passed $15,000 Reserve $20,000
168 Eliza Park Racing VIC $17,000
169 G Daffy VIC $6,500
170 G Stevenson TAS $4,000
171 C Smith VIC $6,500
172 M Laurie VIC $26,000
173 Aquanita Racing Australia Pty Ltd VIC $16,000
W Withdrawn
175 B McClure VIC $5,000
176 Woodside Park Stud VIC $22,000
177 Alice Springs Turf Club NT $3,000
178 Edwards Elkington Racing VIC $65,000
179 Passed $15,000 Reserve $20,000
180 Damian White Bloodstock VIC $2,500
181 B Keating VIC $1,500
182 N Burke VIC $1,500
W Withdrawn
184 YH Kim KOREA $16,000
185 J & M Douglas VIC $1,000
186 Alice Springs Turf Club NT $3,500
187 B Wilde VIC $26,000
188 T Templeton VIC $35,000
189 Passed $7,000 Reserve $10,000
W Withdrawn
191 S Trolove VIC $8,000
W Withdrawn
193 D McSweyn NSW $21,000
194 Alice Springs Turf Club NT $4,000
195 G Kavanagh VIC $3,500
196 Passed $2,500 Reserve $4,000
197 R Hughes VIC $2,000
198 Passed $10,000 Reserve $11,000
199 Passed $12,000 Reserve $15,000
200 J Franks NSW $3,000
201 D Drayton VIC $15,000
202 Passed $5,000 Reserve $8,000
203 Edwards Elkington Racing VIC $15,000
204 D O'Prey VIC $34,000
205 K Edwards VIC $20,000
W Withdrawn
207 SD Kim KOREA $13,000
208 Passed $9,000 Reserve $10,000
209 D Short VIC $26,000
210 Passed $10,000 Reserve $12,000
211 G Stevenson TAS $31,000
212 Alice Springs Turf Club NT $3,000
213 Brian F Hand VIC $17,500
214 Passed $4,500 Reserve $5,000
215 F Stockdale VIC $7,500
W Withdrawn
217 B Wilde VIC $15,000
218 Passed $7,000 Reserve $10,000
W Withdrawn
220 Passed $4,500 Reserve $5,000
221 M Corrigan VIC $1,000
222 AD & JA Scott VIC $13,500
223 Ultra Thoroughbred Racing VIC $1,500
W Withdrawn
225 K Harris VIC $27,000
226 Eliza Park Racing VIC $19,000
227 B Stockdale VIC $4,000
228 Passed $24,000 Reserve $25,000
229 D Weir VIC $14,000
230 A Waymouth VIC $3,000
231 William Inglis As Agent VIC $4,500
232 D Weir VIC $5,000
233 Passed $14,000 Reserve $15,000
234 Passed $12,000 Reserve $12,500
235 J & M Douglas VIC $1,000
236 K Baker VIC $6,500
237 F Stockdale VIC $2,000
238 D Zappelli VIC $15,000
W Withdrawn
240 M Trotter VIC $4,000
W Withdrawn
242 Passed $11,000 Reserve $12,000
243 G Osborne VIC $21,000
244 B Smith QLD $4,000
245 B McCarthy VIC $8,000
246 D Weir VIC $7,000
247 B Cox VIC $17,000
248 William Inglis As Agent SA $10,000
W Withdrawn
250 M Grieve VIC $2,500
W Withdrawn
252 Passed $8,500 Reserve $12,000
253 Eliza Park Racing VIC $20,000
254 P Maher VIC $20,000
255 N Burke VIC $16,000
256 Cavanough Racing NSW $12,000
257 William Inglis As Agent MACAU $16,000
W Withdrawn
W Withdrawn
260 D Koch SA $8,000
261 Passed $3,000 Reserve $5,000
262 L Hoo VIC $1,500
263 William Inglis As Agent NSW $12,000
264 G Baker VIC $3,500
265 D Holland VIC $2,000
266 S Stockdale VIC $1,500
267 Passed $9,000 Reserve $20,000
268 BY Park KOREA $36,000
269 A Papathomas VIC $17,000
270 J Smerdon VIC $15,000
271 D Balfour SA $15,000
272 Eliza Park Racing VIC $18,000
W Withdrawn
274 T Lichti VIC $12,000
275 Passed $7,000 Reserve $10,000
276 A Noblet VIC $14,000
277 J & M Douglas VIC $1,000
278 Alice Springs Turf Club NT $7,000
279 D Holland VIC $7,000
280 J & M Douglas VIC $1,000
281 J Thom TAS $7,000
W Withdrawn
283 B Pearson VIC $5,000
284 D Holland VIC $1,500
W Withdrawn
286 B Smith QLD $12,000
287 Passed $13,000 Reserve $20,000
288 R Laing VIC $26,000
289 F Walden NSW $3,000
290 HS Lee KOREA $11,000
291 Passed $2,500 Reserve $3,000
W Withdrawn
293 Portelli Racing NSW $10,000
294 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $1,500
W Withdrawn
W Withdrawn
297 Passed $4,000 Reserve $6,000
W Withdrawn
W Withdrawn
W Withdrawn
301 P Kelly VIC $1,500
W Withdrawn
303 P Murphy VIC $1,000
304 Passed $13,000 Reserve $14,000
305 B Pendlebury VIC $10,000
W Withdrawn
307 Passed $8,500 Reserve $10,000
308 William Inglis As Agent VIC $17,000
309 J & M Douglas VIC $1,000
W Withdrawn
311 Alice Springs Turf Club NT $4,000
312 L Porter VIC $4,500
313 J & M Douglas VIC $1,000
314 Passed $3,500 Reserve $5,000
315 Passed $10,000 Reserve $12,000
316 Passed $24,000 Reserve $25,000
317 K Keys VIC $8,000
318 N Waymouth VIC $7,500
W Withdrawn
320 Alice Springs Turf Club NT $2,000
321 MK Lee KOREA $22,000
322 C Vidotto VIC $30,000
323 Fliedners' Racing VIC $8,500
324 Passed $5,000 Reserve $8,000
325 R Campling VIC $10,000
326 T McDonnell VIC $23,000
327 L Milham VIC $5,000
328 Dean Hawthorne Bloodstock NEW ZEALAND $34,000
329 Passed $1,000 Reserve $2,000
330 Passed $2,500 Reserve $5,000
331 G Baker VIC $20,000
332 B McCarthy VIC $25,000
333 William Inglis As Agent SA $3,000
334 S Stockdale VIC $9,000
335 G Marcon VIC $4,000
336 Passed $3,000 Reserve $5,000
337 B Meade VIC $2,500
338 P Kelly VIC $1,500
W Withdrawn
340 B Stockdale VIC $10,500
341 Passed $3,000 Reserve $5,000
342 Jackson Pallot Racing VIC $15,000
343
344 Passed $3,500 Reserve $5,000
W Withdrawn
346 William Inglis As Agent MACAU $14,000
347 A Panozzo VIC $8,000
348 M Hinton VIC $15,000
W Withdrawn
350 M Hinton VIC $12,000
351 A Peterson VIC $13,500
352 William Inglis As Agent VIC $7,000
353 T Evans TAS $1,500
354 Hancox Bloodstock Services Pty Ltd VIC $15,000
W Withdrawn
356 Passed $15,000 Reserve $20,000
357 P Boynton VIC $11,000
358 Bulla Thoroughbreds VIC $32,000
359 Passed $9,000 Reserve $10,000
360 S Leong & A Durakovic VIC $15,000
361 C Kennie VIC $4,000
362 G Johnstone VIC $8,000
363 B Burke VIC $30,000
364 William Inglis As Agent VIC $2,500
365 D Balfour SA $5,500
366 R Macleod VIC $15,000
367 K McKay VIC $11,000
W Withdrawn
369 A Wilson VIC $5,000
370 Katherine Hughes Racing Stables VIC $13,000
371 T O'Sullivan VIC $25,000
372 S Pelly VIC $6,000
373 T Templeton VIC $42,000
W Withdrawn
375 Passed $7,000 Reserve $8,500
376 Passed $3,500 Reserve $5,000
377 K Yoshida JAPAN $24,000
378 Alice Springs Turf Club NT $2,000
379 Alice Springs Turf Club NT $1,000
380 Alice Springs Turf Club NT $5,000
381 P Sweeney NSW $5,500
382 Passed $2,500 Reserve $3,000
383 MK Lee KOREA $4,000
W Withdrawn
385 J Williams VIC $1,250
386 E Jusufovic VIC $11,000
387 William Inglis As Agent NSW $12,000
388 Passed $6,500 Reserve $8,000
389 Passed $750 Reserve $1,000
390 Passed $4,500 Reserve $5,000
W Withdrawn
392 M Keegan VIC $750
393 M Cornish VIC $5,000
394 M Keegan VIC $1,000
395 A Waymouth VIC $12,000
W Withdrawn
397 J & M Douglas VIC $1,500
W Withdrawn
399 William Inglis As Agent MACAU $3,500
400 G & M Blacker TAS $11,000
401 S Stockdale VIC $2,000
402 B England VIC $1,750
W Withdrawn
404 P Boynton VIC $3,500
405 Passed $3,250 Reserve $5,000
406 Passed $2,000 Reserve $3,000
407 D Conway VIC $1,250
408 J & M Douglas VIC $500
W Withdrawn
W Withdrawn
411 G Cousins VIC $4,500
412 M Keegan VIC $1,000
413 Passed $750 Reserve $3,000
414 William Inglis As Agent TAS $2,000
415 S Glare QLD $5,250
416 M Watson NEW ZEALAND $8,000
W Withdrawn
W Withdrawn
419 Bendigo Equine Racing VIC $1,000
420 M Cornish VIC $2,500
421 Carramar Thoroughbreds VIC $1,000
W Withdrawn
W Withdrawn
424 Jane Baker Racing Stables VIC $2,500
W Withdrawn
426 S Pelly VIC $6,000
427 M Keegan VIC $750
428 Carin Park Thoroughbreds VIC $3,000
429 M Keegan VIC $500
430 P Kelly VIC $2,000
W Withdrawn
432 R Mathews VIC $5,000
433 G & M Blacker TAS $6,000
434 A Waddell VIC $1,500
W Withdrawn
436 Passed $4,000 Reserve $5,000
W Withdrawn
438 Knigghts Thoroughbred Training VIC $4,000
439 Passed $7,000 Reserve $10,000
440 J & M Douglas VIC $750
441 Passed $4,000 Reserve $5,000
W Withdrawn
443 B Stockdale VIC $1,000
444 S Naylor VIC $6,000
445 P Payne VIC $7,000
W Withdrawn
W Withdrawn
448 T Mees VIC $4,750
449 Kevin Dagg Bloodstock VIC $19,000
450 D Kelly VIC $1,000
451 S Bourke VIC $1,000
452 Passed $6,500 Reserve $8,000
453 M Watson NEW ZEALAND $9,000
454 M Cornish VIC $750
455 B Witt NSW $8,500
W Withdrawn
457 R Mathews VIC $3,500
W Withdrawn
W Withdrawn
460 R Hughes VIC $1,500
461 C Loughnan VIC $500
W Withdrawn
W Withdrawn
W Withdrawn
W Withdrawn
466 A Payne VIC $1,500
W Withdrawn
468 J & M Douglas VIC $500
469 William Inglis As Agent VIC $4,200
W Withdrawn
471 Passed $1,250 Reserve $2,000
472 Passed $0 Reserve $500
473 M Elliott VIC $20,000
474 MK Lee KOREA $3,000
475 Passed $3,500 Reserve $6,000
476 A Wilson VIC $2,500
477 JSL Racing Ltd VIC $20,000
478 M Cornish VIC $3,250
479 J Hunter VIC $1,250
480 Passed $5,500 Reserve $8,000
W Withdrawn
W Withdrawn
483 Nardoo Valley Stud VIC $1,000
484 A Wilson VIC $4,500
485 Passed $3,000 Reserve $4,000
W Withdrawn
487 M Keegan VIC $1,000
488 P Cahir VIC $1,500
W Withdrawn
490 R Jolly SA $2,000
W Withdrawn
492 J & M Douglas VIC $500
493 C Cassar VIC $5,000
W Withdrawn
495 R Laing VIC $2,500
W Withdrawn
497 E Jusufovic VIC $4,000
498 D Hudson QLD $1,750
499 M Kent VIC $13,000
W Withdrawn
501 Passed $2,500 Reserve $3,000
502 Passed $15,000 Reserve $20,000
503 N Girvan VIC $1,750
W Withdrawn
W Withdrawn

Favourites

No member favourites recorded for this sale.

Statistics

Session Breakdown

Session 1 Totals Lots 1 - 255, 256 - 378
Lots Amounts / Prices
Catalogued 378 Gross Amount $3,142,600
Sold 257 (81%) Highest (Lot 178) $65,000
Passed In 62 (19%) Average $12,228
Withdrawn 58 Median $9,000
Day 1, Session 1, 10:30am 22nd April 2010 Lots 1 - 255
Lots Amounts / Prices
Catalogued 255 Gross Amount $2,248,600
Sold 177 (81%) Highest (Lot 178) $65,000
Passed In 41 (19%) Average $12,704
Withdrawn 37 Median $8,500
Day 2, Session 1, 10:30am 23rd April 2010 Lots 256 - 378
Lots Amounts / Prices
Catalogued 123 Gross Amount $894,000
Sold 80 (79%) Highest (Lot 373) $42,000
Passed In 21 (21%) Average $11,175
Withdrawn 21 Median $10,000
Day 2, Session 2, 23rd April 2010 Lots 379 - 505
Lots Amounts / Prices
Catalogued 127 Gross Amount $298,950
Sold 72 (80%) Highest (Lot 473) $20,000
Passed In 18 (20%) Average $4,152
Withdrawn 37 Median $2,500

Sale Stats

Session 1 Totals
Lots 1-255, 256-378
Session 2 Totals
Lots 379-505

Passed in lots

Lot Name Details
2 Passed $14,000
Reserve $20,000
3 Passed $7,000
Reserve $15,000
4 Passed $7,000
Reserve $10,000
12 Passed $7,000
Reserve $15,000
18 Passed $45,000
Reserve $50,000
24 Passed $26,000
Reserve $30,000
26 Passed $22,000
Reserve $30,000
32 Passed $24,000
Reserve $25,000
40 Passed $5,500
Reserve $8,000
41 Passed $8,500
Reserve $10,000
43 Passed $12,000
Reserve $18,000
49 Passed $9,500
Reserve $10,000
51 Passed $8,000
Reserve $14,000
86 Passed $7,000
Reserve $10,000
93 Passed $8,000
Reserve $15,000
105 Passed $3,500
Reserve $5,000
112 Passed $5,500
Reserve $10,000
114 Passed $2,000
Reserve $4,000
117 Passed $6,000
Reserve $10,000
119 Passed $10,000
Reserve $50,000
133 Passed $16,000
Reserve $25,000
139 Passed $19,000
Reserve $20,000
157 Passed $4,500
Reserve $5,000
158 Passed $7,000
Reserve $10,000
167 Passed $15,000
Reserve $20,000
179 Passed $15,000
Reserve $20,000
189 Passed $7,000
Reserve $10,000
196 Passed $2,500
Reserve $4,000
198 Passed $10,000
Reserve $11,000
199 Passed $12,000
Reserve $15,000
202 Passed $5,000
Reserve $8,000
208 Passed $9,000
Reserve $10,000
210 Passed $10,000
Reserve $12,000
214 Passed $4,500
Reserve $5,000
218 Passed $7,000
Reserve $10,000
220 Passed $4,500
Reserve $5,000
228 Passed $24,000
Reserve $25,000
233 Passed $14,000
Reserve $15,000
234 Passed $12,000
Reserve $12,500
242 Passed $11,000
Reserve $12,000
252 Passed $8,500
Reserve $12,000
261 Passed $3,000
Reserve $5,000
267 Passed $9,000
Reserve $20,000
275 Passed $7,000
Reserve $10,000
287 Passed $13,000
Reserve $20,000
291 Passed $2,500
Reserve $3,000
297 Passed $4,000
Reserve $6,000
304 Passed $13,000
Reserve $14,000
307 Passed $8,500
Reserve $10,000
314 Passed $3,500
Reserve $5,000
315 Passed $10,000
Reserve $12,000
316 Passed $24,000
Reserve $25,000
324 Passed $5,000
Reserve $8,000
329 Passed $1,000
Reserve $2,000
330 Passed $2,500
Reserve $5,000
336 Passed $3,000
Reserve $5,000
341 Passed $3,000
Reserve $5,000
344 Passed $3,500
Reserve $5,000
356 Passed $15,000
Reserve $20,000
359 Passed $9,000
Reserve $10,000
375 Passed $7,000
Reserve $8,500
376 Passed $3,500
Reserve $5,000
382 Passed $2,500
Reserve $3,000
388 Passed $6,500
Reserve $8,000
389 Passed $750
Reserve $1,000
390 Passed $4,500
Reserve $5,000
405 Passed $3,250
Reserve $5,000
406 Passed $2,000
Reserve $3,000
413 Passed $750
Reserve $3,000
436 Passed $4,000
Reserve $5,000
439 Passed $7,000
Reserve $10,000
441 Passed $4,000
Reserve $5,000
452 Passed $6,500
Reserve $8,000
471 Passed $1,250
Reserve $2,000
472 Passed $0
Reserve $500
475 Passed $3,500
Reserve $6,000
480 Passed $5,500
Reserve $8,000
485 Passed $3,000
Reserve $4,000
501 Passed $2,500
Reserve $3,000
502 Passed $15,000
Reserve $20,000

Withdrawals

95 Withdrawn Lots - last withdrawal at 10:10 am, 11th May 2010.

Lot On Account Of Time Withdrawn
25 Hollylodge Thoroughbreds, Avenel Apr 20th, 1:55pm
34 Fulmen Park, Longwood Mar 23rd, 11:32am
54 Bombora Downs, Bittern May 11th, 10:10am
59 Noor Elaine Farm, Euroa Apr 21st, 2:03pm
61 Eliza Park, Kerrie Mar 23rd, 11:32am
65 Eagle Park Stud, Orange, NSW May 11th, 10:10am
66 Arundel Farm Estate, Keilor Apr 14th, 11:36am
68 Alpha Park, Lancefield Apr 21st, 2:03pm
69 Eagle Park Stud, Orange, NSW May 11th, 10:10am
76 Makybe, Gnarwarre Apr 20th, 9:10am
82 Swettenham Stud, Nagambie Apr 15th, 1:33pm
88 Ultra Thoroughbreds, Kilmore Apr 15th, 9:39am
98 Yallambee Stud, Romsey Apr 20th, 3:31pm
102 Blue Gum Farm, Euroa Apr 20th, 9:10am
106 Swettenham Stud, Nagambie Mar 15th, 9:50am
107 Fulmen Park, Longwood Apr 21st, 2:03pm
118 Kristinvale Stables, Shepparton Apr 13th, 12:05pm
121 Ealing Park, Euroa Apr 19th, 12:27pm
123 Eagle Park Stud, Orange, NSW Feb 24th, 4:40pm
130 Apparel Lodge, Creswick Apr 20th, 10:43am
131 Shady Lane Thoroughbreds, Ballarat Apr 21st, 9:50am
135 Manner Lodge Thoroughbreds, Rochester Mar 18th, 11:27am
156 Erinvale Thoroughbreds, Nagambie Apr 20th, 1:01pm
159 Manner Lodge Thoroughbreds, Rochester Apr 22nd, 9:29am
165 Eliza Park, Kerrie Apr 15th, 1:03pm
174 Eagle Park Stud, Orange, NSW May 11th, 10:10am
183 Darley, Hunter Valley, NSW Apr 21st, 2:03pm
190 Fulmen Park, Longwood Apr 9th, 9:17am
192 Yallambee Stud, Romsey Apr 20th, 3:31pm
206 Access Thoroughbred Stud, Clyde North Apr 21st, 2:04pm
216 Eliza Park, Kerrie Apr 22nd, 10:06am
219 Woodside Park Stud, Woodend Mar 26th, 2:29pm
224 Glentree Downs, Modewarre Mar 17th, 12:21pm
239 Ealing Park, Euroa Apr 19th, 12:27pm
241 Eliza Park, Kerrie Mar 23rd, 11:32am
249 Fleetwood Lodge, Belgrave South Apr 20th, 2:52pm
251 Darley, Hunter Valley, NSW Apr 21st, 2:03pm
258 Three Bridges Thoroughbreds, Maldon Apr 20th, 1:11pm
259 Blue Gum Farm, Euroa Apr 20th, 9:10am
273 Montague Park, Monegeetta Feb 23rd, 2:19pm
282 Darley, Hunter Valley, NSW May 11th, 10:10am
285 Yallambee Stud, Romsey Apr 20th, 3:32pm
292 Eagle Park Stud, Orange, NSW May 11th, 10:10am
295 Swettenham Stud, Nagambie Apr 15th, 1:33pm
296 Makybe, Gnarwarre Mar 24th, 4:19pm
298 Naring Lodge Stud, Pakenham May 11th, 10:10am
299 Ealing Park, Euroa Apr 19th, 12:27pm
300 Fulmen Park, Longwood Mar 23rd, 11:33am
302 Rangal Park Stud, Euroa Apr 16th, 11:43am
306 Burnewang North Pastoral, Rochester Mar 29th, 5:25pm
310 Northwood Pastoral, Seymour May 11th, 10:10am
319 Little Plains Stud, Wangaratta Mar 2nd, 9:19am
339 Woodside Park Stud, Woodend Mar 26th, 2:29pm
345 Chatswood Stud, Seymour May 11th, 10:10am
349 Kooringal Stud, Wagga Wagga, NSW Apr 16th, 9:28am
355 Churchill Lodge, Portarlington Apr 21st, 3:58pm
368 Three Bridges Thoroughbreds, Maldon May 11th, 10:10am
374 Kingston Park Stud, Merricks North Apr 19th, 11:20am
384 Eldon Park Stud Pty. Ltd., Tyabb Apr 9th, 9:18am
391 E.L. Marsden, Bacchus Marsh Apr 20th, 1:01pm
396 Little Plains Stud, Wangaratta Apr 9th, 9:18am
398 Goulburn Park, Nagambie Apr 20th, 9:28am
403 Chatswood Stud, Seymour Apr 23rd, 1:14pm
409 R. Fields, Melbourne Apr 22nd, 11:29am
410 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:49am
417 Goulburn Park, Nagambie Apr 20th, 9:28am
418 Ultra Thoroughbreds, Kilmore Apr 15th, 9:39am
422 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:49am
423 Swettenham Stud, Nagambie Mar 26th, 2:26pm
425 Bombora Downs, Bittern Apr 15th, 1:02pm
431 Access Thoroughbred Stud, Clyde North Apr 21st, 2:04pm
435 Basinghall Farm, Nagambie May 11th, 10:10am
437 Swettenham Stud, Nagambie Mar 26th, 2:27pm
442 Carin Park Thoroughbreds, Hamilton Apr 16th, 1:18pm
446 Caithness Breeding, Wallan Mar 26th, 2:26pm
447 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:49am
456 Di Grande Thoroughbreds, Melbourne Apr 19th, 2:34pm
458 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:49am
459 Access Thoroughbred Stud, Clyde North May 11th, 10:10am
462 Churchill Lodge, Portarlington Apr 21st, 3:58pm
463 Access Thoroughbred Stud, Clyde North Apr 21st, 2:05pm
464 Access Thoroughbred Stud, Clyde North Apr 21st, 2:05pm
465 Naring Lodge Stud, Pakenham May 11th, 10:10am
467 Swettenham Stud, Nagambie Mar 26th, 2:27pm
470 McKellar Racing, Melbourne Apr 22nd, 8:57am
481 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:49am
482 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:50am
486 Swettenham Stud, Nagambie Mar 26th, 2:28pm
489 Tara Farm, Torquay Mar 15th, 9:50am
491 S. & C. Fraser, Stanhope May 11th, 10:10am
494 Mockingbird Hill, Longwood Apr 20th, 9:10am
496 M. & D. Plattfuss, Wangaratta Mar 15th, 3:14pm
500 Bombora Downs, Bittern Apr 15th, 1:02pm
504 Goulburn Park, Nagambie Apr 20th, 9:28am
505 Meteor Thoroughbreds, Cobaw Apr 22nd, 8:58am

Pedigree Updates since Catalogue Print

Lot 1 - Lonhro/Balalaika - B. - Colt
Domras (2005.g. by Encosta de Lago-Balalaika, by King of Kings-Love of Mary).
      3rd Wyong RC Wyong Hospital Operating Theatres H.

Miss Scaramanga (2006.f. by Second Empire-Love of Mary, by Zeditave-Morlin Maid).
      1st Fairview Racing Association H.

SACRED KINGDOM (2003.g. by Encosta de Lago-Courtroom Sweetie, by Zeditave-Morlin Maid).
      1st HKJC Chairman's Sprint Prize HK-1

Updated 19-Apr-2010

Lot 2 - Jungle Pocket (JPN)/Balencia - B. or Br. - Filly
Odorata (2005.f. by Umatilla-Balencia, by Encosta de Lago-Alcove).
      2nd Elmore RC Shamrock Hotel Elmore Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 4 - Estambul (ARG)/Ballyconneely - Ch. - Colt
Kwassa Kwassa (2006.g. by Distant Music-Saliah, by Salieri-Currabahah).
      2nd VRC (Flemington) Moomba P. L

Miss Octopussy (2006.f. by Lonhro-Ponton Flyer, by Flying Spur-Currabahah).
      1st MVRC (Moonee Valley) Tatts Group Maiden P.
      1st MVRC (Moonee Valley) Big 6 H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 7 - Snippetson/Belle Stiletto - Ch. - Filly
Mr Marju (2002.g. by Marju-Belle Stiletto, by Canny Lad-Virginian Belle).
      1st Streaky Bay RC Major Sponsors H.
      3rd Clare RC Adelaide Brides and Bloom H.
      3rd Yea St Patrick's RC Irish Chamber of Commerce Trophy H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 8 - Fusaichi Pegasus (USA)/Bellevue Lady (NZ) - B. - Filly
NOORDHOEK FLYER (2006.c. by Pivotal-Serra Negra, by Kris-Congress).
      1st Kenilworth UK Soccer 4 Graduation P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 10 - King of Prussia/Black Widow - Br. - Filly
Arachnid (2003.g. by Greig-Black Widow, by Rancho Ruler-Lyn's Turn).
      1st Kalgoorlie Boulder RC Safe Cars Save Lives H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 15 - Churchill Downs/Bocconi - B. - Filly
VICTOIRE PISA (2007.c. by Neo Universe-Whitewater Affair, by Machiavellian-Much Too Risky).
      1st Nakayama Hochi Hai Yayoi Sho Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 16 - Keltrice/Bold Wren - B. - Filly
Golden Fire Heart (2003.c. by Jetball-Go Maddy, by Keltrice-Bold Wren).
      1st Perak TC Class 5 H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 18 - Jungle Pocket (JPN)/Brave Scene - B. - Filly
Redhead Rage (2002.g. by Testa Rossa-Brave Scene, by Scenic-Brave Union).
      2nd Wimmera RC Grampians Event Hire H.
      2nd Tatura Cup

Updated 19-Apr-2010

Lot 19 - Jungle Pocket (JPN)/Brindabella Miss - Ch. - Filly
Masai Pride (2002.g. by Lion Hunter-Brianza, by Nuage d'Or-Pittsza).
      1st BRC (Eagle Farm) St Margarets H.
      1st BRC (Doomben) Padua College H.

JOY AND FUN (2003.g. by Cullen-Gin Player, by Defensive Play-Gin Rhythm).
      1st Meydan Al Quoz Sprint S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 21 - Reset/Buck Spender (USA) - B. - Colt
C Street (2005.g. by Street Cry-Harvest the Gold, by Spend a Buck-Turn the Blade).
      1st Philadelphia Claiming

Floating Heart (2006.f. by Giant's Causeway-Love Lock, by Silver Ghost-Harvest the Gold).
      3rd Santa Anita Santa Margarita Invitational H. Gr.1

Updated 19-Apr-2010

Lot 25 - Jungle Pocket (JPN)/Cadillac Walk - Br. - Colt
Fiftyseven Chevy (2006.c. by Half Hennessy-Cadillac Walk, by Clay Hero-Briganna).
      2nd Queanbeyan RC Bells Dry Cleaners H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 28 - Elvstroem/Carmenesque - B. - Filly
Don Jose (2006.c. by Elvstroem-Carmenesque, by Scenic-Vagrant Lady).
      2nd MRC (Sandown) Betfair H.
      3rd AJC (Warwick Farm) Tie the Knot H.

Iron Liege (2003.g. by King Charlemagne-Carmenesque, by Scenic-Vagrant Lady).
      3rd Hamilton RC Cup Carnival 17-18/4 H.

Charlie's Queen (2005.f. by King Charlemagne-Vagrant Queen, by Our Poetic Prince-Vagrant Lady).
      1st MVRC (Moonee Valley) Acadia Stud Farms H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 29 - God's Own/Carnival Lass - B. or Br. - Filly
Arrius (2006.c. by Flying Spur-Zarissa, by Zabeel-Royal Pay).
      1st Muswellbrook RC Our Town Muswellbrook Maiden H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 31 - Niello/Cerebral - B. - Colt
SKILLED (2007.c. by Commands-Dextrous, by Quest for Fame-Many Hands).
      1st STC (Rosehill) TL Baillieu H. L
      2nd AJC (Randwick) Sires' Produce S. Gr.1

Updated 19-Apr-2010

Lot 36 - Commands/Clean - Br. - Colt
ORTENSIA (2005.f. by Testa Rossa-Aerate's Pick, by Picnicker-Aerate).
      1st AJC (Randwick) Galaxy H. Gr.1

Updated 19-Apr-2010

Lot 38 - Desert Sun (GB)/Common Spirit - G. - Colt
DEVIL MAY CARE (2004.f. by Umatilla-Destry Girl, by Noalcoholic-On the Prowl).
      1st VRC (Flemington) Bob Hoysted H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 41 - Niello/Cornbread - Br. - Colt
Bejewelled (2004.f. by Anabaa-Bacchetto, by Canny Lad-Gypsy Alert).
      2nd AJC (Warwick Farm) Wiggle H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 42 - Face Value/Cornwall Princess - B. - Filly
Chavelli (2004.g. by Alannan-Cornwall Princess, by Dolphin Street-Park Parade).
      3rd Strathalbyn RC Cuddles Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 43 - Econsul (NZ)/Countback - Br. - Filly
FLORAMOUR (2005.f. by More Than Ready-Stringy Bark, by Straight Strike-Wild Wood).
      1st SAJC (Morpethville) Manihi Classic L
      4th MRC (Caulfield) JRA S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 48 - King of Roses/Curvers - B. or Br. - Filly
SET FOR FAME (2006.f. by Reset-Northpoint, by Dehere-Northern Bisque).
      2nd VRC (Flemington) Australian Guineas Gr.1

Updated 19-Apr-2010

Lot 52 - Face Value/Dane's Glory - B. - Gelding
Benbyron (2005.g. by Universal Prince-Market Gift, by Marscay-La Cadeau).
      1st Devonport RC Deloraine Hotel H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 56 - Foreplay/Debated - B. - Colt
SISTER HAVANA (2007.f. by General Nediym-Ultima Vita, by Canny Lad-Life at Last).
      2nd Matamata Breeders' S. Gr.2

Hoofit (2007.c. by Mossman-Chuckle, by Danehill-Clowning).
      2nd ARC Champagne S. L
      4th Manawatu Sires' Produce S. Gr.1
      4th Matamata RC Slipper S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 64 - Carnegie (IRE)/Dolvite - B. - Colt
Dol de Lago (2002.f. by Encosta de Lago-Dolvite, by Twig Moss-Vite Miel).
      1st Penola Cup
      2nd Mount Gambier RC Oakside Park Stud H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 67 - Delzao/Dream of the Dance - B. - Filly
Wild Orange (2006.f. by Redoute's Choice-Yellow Ribbon, by Octagonal-Dream of the Dance).
      1st Muswellbrook RC Muswellbrook Chronicle Maiden H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 70 - Ne Coupez Pas (USA)/Early Wakening - Ch. - Colt
Peruvian Boy (2006.c. by Matty G-Western Curtsey, by Gone West-Dawn's Curtsey).
      1st Monterrico Race

Updated 19-Apr-2010

Lot 75 - Testa Rossa/Effy May - B. - Filly
PONI COLADA (2005.c. by Volponi-Coconut Willamina, by Pleasant Colony-Perle Fine).
      1st Oaklawn Starter Allowance

Updated 19-Apr-2010

Lot 76 - Artie Schiller (USA)/Eliza Dane - B. - Colt
Telemundo (2006.g. by More Than Ready-Eliza Dane, by Danehill-Formal Invitation).
      1st Geelong RC Site Captains Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 77 - Court of Jewels (NZ)/Elusive Spirit - B. or Br. - Colt
DEVIL MAY CARE (2004.f. by Umatilla-Destry Girl, by Noalcoholic-On the Prowl).
      1st VRC (Flemington) Bob Hoysted H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 78 - Estambul (ARG)/Encantada - B. - Filly
Ming Hoi Treasure (2005.g. by Choisir-Madame Porscha, by Octagonal-Aussie Consul).
      1st HKJC Diamond Hill H.
      1st HKJC Hong Kong Lions Cup H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 79 - Lion Heart (USA)/Endearment (IRE) - B. or Br. - Filly
Rosendhal (2007.c. by Indian Ridge-Kathy College, by College Chapel-Katy Guest).
      1st Rome Premio Arconte

Updated 19-Apr-2010

Lot 81 - Hussonet (USA)/Espina - B. - Colt
BRIGHTEXPECTATIONS (2007.g. by More Than Ready-Miss Brightman, by Unbridled's Song-Espina).
      1st STC (Rosehill) Pago Pago S. Gr.2
      2nd AJC (Randwick) Skyline S. Gr.3

Already (2006.f. by More Than Ready-Miss Brightman, by Unbridled's Song-Espina).
      1st Echuca RC Honey Fashions Maiden P.
      1st Stony Creek RC RandR Bricklaying and Paving H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 82 - Dash for Cash/Evirene (NZ) - G. - Colt
Billina (2005.f. by Catbird-Evirene, by Bigstone-Cafe Miss).
      2nd Taree-Wingham RC Tooheys New H.
      3rd Taree-Wingham RC XXXX Gold H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 85 - Barely a Moment/Facilikate - B. - Colt
Reign Ready (2004.g. by More Than Ready-Katie's Reign, by Almurtajaz-Fear No Reign).
      1st Ipswich TC Channel 7 H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 88 - Carnegie (IRE)/Famous Ruler - B. - Colt
Star of Galilee (2005.c. by Galileo-Famous Ruler, by Rancho Ruler-Road to Fame).
      2nd Terang RC Christians Bus Company Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 89 - Undoubtedly/Fantasies - B. or Br. - Colt
Princess Fantasia (2006.f. by King de Lago-Fantasies, by Racer's Edge-Just Fantastic).
      3rd Geraldton TC Go for 2and5 Maiden H.
      3rd Geraldton TC Go for 2and5 Maiden H.

Spirits Bay (2004.f. by Stravinsky-Amidala, by Zeditave-La Tristia).
      3rd Matamata RC Stanley Group S. L
      3rd Manawatu Breeders' S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 92 - Al Samer/Featured Performer (USA) - B. - Filly
Secret Circus (2006.f. by Secret Savings-Featured Performer, by Sovereign Dancer-She's a Talent).
      3rd Toowoomba TC Southern Cross Ford Maiden P.

Impertinent Man (2006.c. by Compendium-Impertinent, by Swain-Impertinent Lady).
      1st Valparaiso Premio Sportiva Italiana
      1st Hipodromo Chile Premio Aclamado H.
      3rd Valparaiso Clasico Thompson Matthews Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 93 - Lucky Owners (NZ)/First Ashore (IRE) - Br. - Colt
Good Smile (2005.c. by Viking Ruler-First Ashore, by High Estate-All Ashore).
      3rd Macau Happiness H.
      3rd Macau Salisbury H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 96 - Elvstroem/Florete (NZ) - B. - Colt
C'Mon Cuba (2006.f. by Thorn Park-Hecuba, by Danzero-Melora).
      4th ARC Sunline Vase L

Updated 19-Apr-2010

Lot 97 - Al Samer/Flowered Silk - B. - Colt
Rednrich (2002.g. by Secret Savings-Squaw Angel, by Sunny's Halo-Navajo Princess).
      4th Canberra RC National Sprint H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 100 - Mossman/Fuss - B. - Colt
Exceed Us (2006.f. by Exceed and Excel-Fuss, by At Talaq-Lots of Confusion).
      2nd Wangaratta TC Stock Food and Farm H.
      3rd Seymour RC Main Contracting H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 101 - Keep the Faith/Galatea - Br. - Filly
Sharada (2006.f. by Hold That Tiger-Galatea, by Green Line Express-Sunny Halo).
      1st Ballarat TC Tracy the Placement People Maiden P.
      2nd Ballarat TC Tracy the Placement People Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 103 - Primus/Glitter Magic - B. - Colt
BRIGHTEXPECTATIONS (2007.g. by More Than Ready-Miss Brightman, by Unbridled's Song-Espina).
      1st STC (Rosehill) Pago Pago S. Gr.2
      2nd AJC (Randwick) Skyline S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 107 - Foreplay/Golden Apt - B. - Filly
Ta Ta for Now (2005.f. by Hold That Tiger-Golden Apt, by Purple Patch-Never Indeed).
      3rd MRC (Sandown) Richfield Lady H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 109 - Written Tycoon/Grand Jewel - B. - Filly
Chimemaster (2003.g. by Langfuhr-House of Chimes, by Bellotto-Hacienda).
      1st Macau Curragh H.

Bedhrah (2007.f. by Redoute's Choice-Nasmah, by At Talaq-Asawir).
      2nd MRC (Caulfield) Chairman's S. L
      3rd SAJC (Morpethville) Jansz National S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 112 - Dash for Cash/Grow Up (NZ) - B. - Filly
LINTON (2006.g. by Galileo-Our Heather, by Centaine-Melrose).
      3rd VRC (Flemington) Australian Guineas Gr.1

Molotov (2001.g. by Grand Lodge-Admit Anywhere, by Zabeel-Balmacara).
      1st Oakbank RC Onkaparinga Cup

Updated 19-Apr-2010

Lot 113 - Aussie Rules (USA)/Growing Market (USA) - B. - Filly
Sun Elegance (2007.f. by Alnasr Alwasheek-Maevella, by Ahonoora-Pleasant Review).
      3rd Mumbai Breeders' Multi-Million L

Updated 19-Apr-2010

Lot 115 - Barely a Moment/Hear Our Prayers - Br. - Filly
RAREFIED (2006.g. by Commands-Subtle, by Night Shift-Influence).
      3rd VRC (Flemington) Moomba P. L
      3rd STC (Rosehill) Maurice McCarten S. L
      3rd STC (Rosehill) Darby Munro S. L

TARZI (2002.g. by Desert Prince-Majestic, by Twig Moss-Shaybisc).
      2nd WATC (Ascot) Hyperion S. Gr.3
      2nd WATC (Ascot) Strickland S. Gr.3
      4th WATC (Ascot) Grandstand Cup L
      4th Bunbury S. L

BEADED (2005.f. by Lonhro-Subtle, by Night Shift-Influence).
      1st AJC (Randwick) Wenona Girl H. L
      2nd AJC (Randwick) Sapphire S. Gr.2
      2nd STC (Rosehill) Birthday Card S. Gr.3

Serenissima (2005.f. by Lonhro-Santissima, by Quest for Fame-Sashed).
      4th STC (Rosehill) Maurice McCarten S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 120 - Churchill Downs/Honest Draw - B. - Colt
Rose of Scotland (2007.f. by Stratum-Ares de Lago, by Encosta de Lago-Mars Draw).
      1st TTC Magic Millions 2YO Classic

Updated 19-Apr-2010

Lot 124 - Bianconi (USA)/In Bad Taste - B. - Filly
Aventine (2005.g. by Bianconi-In Bad Taste, by Snippets-Expensive Taste).
      1st Darwin TC North Qld Toyota Cowboys H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 125 - Dubai Destination (USA)/Incendia - B. - Filly
One World (2004.c. by Danehill Dancer-River Serenade, by Hurricane Sky-Ride the Rapids).
      3rd Meydan Dubai Golden Shaheen S. Gr.1

WILLOW CREEK (2007.f. by Tale of the Cat-River Tribe, by Umatilla-River Express).
      1st STC (Rosehill) Magic Night S. Gr.2
      2nd VRC (Flemington) Sires' Produce S. Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 126 - Face Value/Induct - Ch. - Filly
Probable - Happy Everybody (Sing.) (2004.g. by Commands-Induct, by Spartacus-Jillzao).
      1st Singapore TC Class 3 H.
      1st Singapore TC Kranji C S.
      2nd Singapore TC Class 3 H.
      3rd Singapore TC Class 3 H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 128 - Zenno Rob Roy (JPN)/Iresistabeel (NZ) - B. - Filly
Quietzer (2006.f. by More Than Ready-Calm Smytzer, by Zabeel-Ficcio).
      1st SAJC (Morpethville) Boag's Draught H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 131 - Al Samer/Jazz Baby (NZ) - B. - Colt
Over Quota (2005.g. by Testa Rossa-Jazz Baby, by Zabeel-Righteous Lady).
      1st Sale TC Probus Clubs of Gippsland H.
      2nd Sale TC Bennett Electrical H.
      2nd Sale TC Eastcoast Mitre 10 H.
      3rd Sale TC Eastcoast Plumbtec Bairnsdale H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 134 - Estambul (ARG)/Just Fleur - B. or Br. - Filly
Tad of Class (2006.f. by Legion-Just Fleur, by Personal Flag-Swift Avenger).
      1st Wimmera RC NMIT Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 137 - Dash for Cash/Kiss the Flame - B. - Filly
Lola Brigida (2005.f. by Street Cry-Kiss the Flame, by Prince of Birds-Out of India).
      2nd Moe RC Luxbet.com H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 140 - God's Own/La Rev - B. - Colt
Miss Reveal (2007.f. by Testa Rossa-La Rev, by Mr Henrysee-La Perla).
      3rd Echuca RC Deniliquin RSL H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 141 - Brief Truce (USA)/La Twiggy - B. - Colt
Amaudru (2004.f. by King Charlemagne-Dawn Arrival, by Century-Jewel of Light).
      1st MVRC (Moonee Valley) Legends After the Last H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 142 - Blevic/Lady Biton - B. - Colt
Commander Biton (2003.g. by Commands-Lady Biton, by Rubiton-Broadway Lil).
      3rd Mt Isa RC Book Your Tickets Now H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 153 - Barely a Moment/Lexington Avenue - B. - Filly
Emerald Poacher (2003.f. by Lion Hunter-Green Bandit, by Marauding-Greenwich Pike).
      1st MRC Le Pine Funerals H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 154 - Reset/Leyenda - B. - Colt
Dublette (2006.f. by Dubleo-Leyenda, by Hurricane Sky-Smurfette).
      1st Wyong RC Kooindah Waters Sculptures by the Green Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 155 - Dash for Cash/Lianza - B. - Colt
Lucky Dubai (2006.f. by Dubai Destination-Hello Luck, by Flying Spur-Scelinda).
      1st BRC (Eagle Farm) Racetree H.

Muraa Dancer (2007.f. by Groom Dancer-Bodu Muraa, by Most Welcome-My Rossella).
      1st Rome Premio Faenza

Updated 19-Apr-2010

Lot 157 - Face Value/Little Respect - Ch. - Colt
True Persuasion (2006.c. by Bel Esprit-True Peace, by Brief Truce-Must Believe).
      1st MVRC (Moonee Valley) Bingham Freight Systems H.
      1st MVRC (Moonee Valley) Pulse Pharmacy H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 158 - Southern Image (USA)/Looking - B. or Br. - Filly
Mullionmileanhour (2006.c. by Mull of Kintyre-Lady Lucia, by Royal Applause-Inventive).
      3rd Lingfield Cleves S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 160 - Hold That Tiger (USA)/Lorette - Ch. - Filly
Universal Boy (2004.g. by Universal Prince-Kyrie, by Luskin Star-Celestial Flower).
      1st Canberra RC Burley Griffin H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 167 - Niello/Magda - B. or Br. - Filly
THE HECKLER (2006.g. by Lucky Owners-Comedy Cafe, by Rory's Jester-Larger than Life).
      1st ARC Newstalk ZB H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 168 - Holy Roman Emperor (IRE)/Magicienne (USA) - Br. - Colt
TIZA (2002.g. by Goldkeeper-Mamushka, by Elliodor-Main Verte).
      3rd Fontainebleau Prix Cor de Chasse L

Updated 19-Apr-2010

Lot 169 - Zenno Rob Roy (JPN)/Maid in Waiting - B. or Br. - Colt
DENMAN (2006.c. by Lonhro-Peach, by Vain-Market Maid).
      4th VRC (Flemington) Australian Guineas Gr.1

Boomerang (2003.g. by Strategic-Marvilha, by Night Shift-Peach).
      1st Narromine TC Macquarie Clothing H.

RELAMPAGO (2002.g. by Yamanin Vital-Elle Chase, by Sky Chase-Lemongrass).
      2nd Riverton Cup L

Updated 19-Apr-2010

Lot 172 - Dubai Destination (USA)/Mamawa - B. - Filly
Exceed All Limits (2006.g. by Exceed and Excel-Mamawa, by Military Plume-African Sunrise).
      2nd Pakenham RC ADT Cabinets H.

Just Sioux Me (2006.g. by Refuse to Bend-Yakama, by Umatilla-Mamawa).
      1st Ballarat TC Come to Life Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 177 - Barely a Moment/Marquise - Ch. - Colt
Zac's Monty (2007.g. by Barely a Moment-Marquise, by Snippets-Afara's Diamond).
      2nd Devonport RC Spirit Travel and Tours 2YO Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 178 - Strategic/Martella - G. - Colt
TRIM (2006.f. by Lonhro-Firm, by Night Shift-Steadfast).
      4th VRC (Flemington) Kewney S. Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 181 - Lago Delight/Matilla - B. or Br. - Filly
King Carnage (2004.g. by King Charlemagne-Matilla, by Umatilla-Gleaming Star).
      1st Ballarat TC Bond Homes H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 184 - King of Roses/Meribel - Br. - Colt
Amerrybridge (2003.g. by Westbridge-Meribel, by Centaine-Mer Belle).
      1st Crookwell DAPRC Funny Hill Cup H.
      3rd Tumut TC Toyota H.

CARIOCA (2007.f. by Rakti-Cidaris, by Persian Bold-Secret Sunday).
      1st Milan Premio Seregno L
      1st Kempton Essex Racing Club Jeffrey Green Russell S.

Updated 19-Apr-2010

Lot 187 - Churchill Downs/Merv's Miracle - B. - Filly
Recondo (2006.g. by Statue of Liberty-Merv's Miracle, by West Point-Tipped to Top).
      1st Wyong RC CTC Toukley H.
      3rd Illawarra TC Snitzel H.

Tottenham Hots (2006.g. by Oratorio-Roaster, by Regal Classic-Flutes).
      1st WATC (Ascot) Armadale Tavern H.

One World (2004.c. by Danehill Dancer-River Serenade, by Hurricane Sky-Ride the Rapids).
      3rd Meydan Dubai Golden Shaheen S. Gr.1

WILLOW CREEK (2007.f. by Tale of the Cat-River Tribe, by Umatilla-River Express).
      1st STC (Rosehill) Magic Night S. Gr.2
      2nd VRC (Flemington) Sires' Produce S. Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 191 - Kempinsky/Misha's Belle - Ch. - Colt
STRAWBERRY FIELD (2005.f. by Encosta de Lago-Red Labelle, by Blevic-Top Polish).
      4th STC (Rosehill) Queen of the Turf S. Gr.1
      4th STC (Rosehill) Millie Fox S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 192 - God's Own/Miss Aryan (NZ) - B. - Filly
Domesky (2007.c. by Domesday-Miss Aryan, by Masterclass-Arctic Supreme).
      2nd MRC (Caulfield) Acorn 2YO H.
      3rd VRC (Flemington) Community Raceday 2YO H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 194 - Al Samer/Monyah - B. - Colt
NATURAL SPEED (2004.c. by Orientate-Golden Mirage, by Green Desert-Please Widd).
      1st Aqueduct Claiming

Updated 19-Apr-2010

Lot 197 - Black Hawk (GB)/Mota - B. - Filly
Pedrosa (2005.g. by E Dubai-Mota, by At Talaq-Mrs O'shea).
      1st Clare RC Jim Barry Wines Maiden P.

STILLME (2002.g. by Blevic-Mrs. Parnell, by At Talaq-Mrs O'shea).
      1st VRC (Flemington) Mrs Mac's Beef Pie H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 199 - Niello/Muffin - B. - Colt
SPINNEY (2002.g. by Octagonal-Ochiltree, by Twig Moss-Must be It).
      1st STC (Rosehill) Wicked Energy Drink H.
      4th AJC (Randwick) Randwick City S. Gr.3

COUNT ENCOSTA (2006.g. by Encosta de Lago-Sovereign Countess, by Sovereign Red-Italian Countess).
      1st STC (Rosehill) Tulloch S. Gr.2
      1st AJC (Warwick Farm) Rosedale Park Maiden H.
      1st AJC (Kensington) Bronte H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 205 - Hotel Grand/Myamble - Ch. - Colt
Definitely Ready (2006.g. by More Than Ready-Defiant, by Danehill-Ruffles).
      1st MRC (Caulfield) Bert Bryant H.
      1st MRC (Caulfield) Betfair H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 207 - Delago Brom/Myxaar - Ch. - Colt
TRIPLE HONOUR (2004.g. by Honours List-Myrrh, by Nassipour-San Pauli Girl).
      2nd AJC (Warwick Farm) Liverpool City Cup Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 209 - Man of Illusion/Neranto - Ch. - Colt
MOROCCAN (2005.c. by Kitalpha-Needthequilt, by Arctic Tern-Quilting Bee).
      1st Turffontein Senor Santa H. Gr.2
      1st Turffontein Computaform Express Allowance P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 210 - Churchill Downs/Ninya - B. - Filly
Stateside (2005.g. by Statue of Liberty-Ninya, by Quest for Fame-Ritual River).
      3rd Seymour RC Tingay's Excavations Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 211 - King of Roses/No Flirting - B. or Br. - Filly
Hormonal (2006.f. by Testa Rossa-No Flirting, by Danzero-Bonnie Winkie).
      3rd Kyneton and Hanging Rock RC Splashaway Leading Jockey Maiden P.

Regal Ruler (2004.g. by Pins-Orange Walk, by Spectacular Love-Bonnie Winkie).
      1st Manawatu RC Kevin O'Connor H.
      1st Marton JC Waikato Stud Maiden S.

Updated 19-Apr-2010

Lot 212 - El Maggiore/Not So Rusty - B. - Colt
TIERQUALO (2006.g. by Sequalo-Tiercette, by Tierce-Oust).
      1st BRC (Doomben) Queensland Day P. L
      1st BRC (Eagle Farm) Promotional Products at Winning Edge Presentations H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 213 - Secret Savings (USA)/Nothing Flat - B. or Br. - Filly
Nothing by Half (2005.g. by Half Hennessy-Nothing Flat, by Scenic-Lush Gypsy).
      2nd Stony Creek RC Michael's Supa IGA Tour of Victoria H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 214 - Face Value/Nulla Belle - B. - Filly
Our Stawell Gift (2004.f. by Dash for Cash-Nulla Belle, by Scenic-San Angela).
      1st Taree-Wingham RC Taree City Centre H.
      2nd Taree-Wingham RC Saxbys Diet Ginger Beer H.

Sir Roseland (2005.g. by Fraar-Nulla Belle, by Scenic-San Angela).
      1st GCTC Johnnie Walker Black Label H.

Our Maikai (2006.f. by Dash for Cash-Nulla Belle, by Scenic-San Angela).
      2nd Cranbourne TC Settlers Run Golf Club H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 215 - Gonski/Obeah Star - B. - Colt
Fledgling (2006.f. by Captain Rio-Fledged, by Bluebird-Snippets' Show).
      1st ARC LA O'Sullivan Shield
      2nd ARC Mr Tiz Trophy L

CHAKVETADZE (2005.f. by Taimazov-Gotha, by Rustic Amber-Lady Marita).
      2nd STC (Rosehill) Millie Fox S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 219 - Econsul (NZ)/Orchestrations - B. - Filly
Andthebandplayedon (2006.g. by Commands-Orchestrations, by Palace Music-Deliberation).
      2nd Yarra Valley RC Delago Brom at Eliza Park Maiden P.
      2nd Seymour RC DA Pearce Plumbing Maiden P.

Dealers (2003.g. by Viscount-Many Hands, by Handy Proverb-Deliberation).
      1st Armidale JC Hardy's Wines Newmarket H.

SKILLED (2007.c. by Commands-Dextrous, by Quest for Fame-Many Hands).
      1st STC (Rosehill) TL Baillieu H. L
      2nd AJC (Randwick) Sires' Produce S. Gr.1

Sleepers (2007.c. by Canny Lad-More Haste, by Brief Truce-Many Hands).
      1st SAJC (Morphettville) Super Sunday May 2YO H.
      1st Yarra Valley RC Luxbet.com 2YO Maiden P.

AVENUE (2006.f. by Anabaa-Virage, by Kenmare-Emancipation).
      4th VRC (Flemington) Moomba P. L

Thesandmancan (2004.g. by Desert Sun-Clapping, by Acecay-Appreciation).
      1st Balaklava RC Agfert H.
      1st Alice Springs TC Minister/Correctional Services H.

SLAPSTICK (2006.f. by Anabaa-Glasnost, by Red Ransom-Virage).
      1st Illawarra TC Keith F Nolan Classic Gr.3

RAIHANA (2006.f. by Elusive Quality-Esubooh, by Sunday Silence-Felicitation).
      1st UAE Oaks L
      2nd UAE Derby Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 222 - Elusive Quality (USA)/Osprey (GB) - B. - Filly
Force of Ransom (2005.c. by Red Ransom-Contemporary, by Alzao-Crumpetsfortea).
      1st Varese Premio Teroldego
      1st Treviso Premio Fontane

Updated 19-Apr-2010

Lot 223 - Hold That Tiger (USA)/Our Dappa (NZ) - Br. - Filly
FAINT PERFUME (2006.f. by Shamardal-Zona, by Zabeel-Danendri).
      1st STC (Rosehill) Vinery Stud S. Gr.1
      1st VRC (Flemington) Kewney S. Gr.2
      2nd Australian Oaks Gr.1

Updated 19-Apr-2010

Lot 224 - Kempinsky/Overnight (GER) - B. - Filly
Record Breaker (2004.g. by In the Wings-Overruled, by Last Tycoon-Overcall).
      2nd Kempton Dragonfly S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 226 - Bel Danoro/Parhelion (USA) - Ch. - Colt
On the Bot - Tai Pan Tank (Mac.) (2001.c. by Snippets-Parhelion, by Sunny's Halo-Cosmetic Lift).
      2nd Macau Szuchuan H.
      3rd Macau Jimmy Reppin H.
      3rd Macau Thirsk H.

Associate (2003.g. by Hurricane Sky-Parhelion, by Sunny's Halo-Cosmetic Lift).
      2nd Gundagai-Adelong RC Centenarian Charlie Readford H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 228 - Untouchable/Parkhill's Flyer - B. - Filly
FLYING RUBY (2004.f. by Rubiton-Parkhill's Flyer, by Brigand-Better Fantasy).
      3rd VRC (Flemington) National Jockey Celebration Day Victoria P. Gr.3
      3rd VRC (Flemington) Melbourne Cup Community Fund H.

Flybefree (2005.c. by Catbird-Parkhill's Flyer, by Brigand-Better Fantasy).
      1st SCTC Happy 40th Steve Norbury Maiden H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 230 - Oamaru Force/Paula's Gift - Ch. - Colt
Spiritual Leader (2005.g. by Oamaru Force-Paula's Gift, by Spartacus-Spring Gift).
      1st Narrogin RC Join a Club Maiden H.

Spring Force (2004.g. by Oamaru Force-Paula's Gift, by Spartacus-Spring Gift).
      2nd Balnarring PRC Edward (Ted) Bull Funeral Services Trophy H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 232 - Lago Delight/Perfumery (NZ) - B. - Colt
Diamond Glitter (2005.g. by Grandera-Perfumery, by Zabeel-Geraniums Red).
      1st Macau Honan H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 234 - Gonski/Pesto - B. - Filly
Broady Boy (2005.g. by Under a Spell-Matatula, by Vain-Pago Jane).
      1st Tottenham PRC Roz Weber Memorial Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 237 - Gonski/Pink Bubbles - Ch. - Colt
BERNICIA (2004.f. by Elusive Quality-Danelagh, by Danehill-Palatious).
      4th AJC (Warwick Farm) Liverpool City Cup Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 239 - Delago Brom/Ponton Flyer - B. - Filly
Miss Octopussy (2006.f. by Lonhro-Ponton Flyer, by Flying Spur-Currabahah).
      1st MVRC (Moonee Valley) Tatts Group Maiden P.
      1st MVRC (Moonee Valley) Big 6 H.

Fast Eddie (2004.g. by Octagonal-Ponton Flyer, by Flying Spur-Currabahah).
      1st Clare RC Kirrihill Wines H.
      3rd Balaklava RC Royal Hotel H.
      3rd Murray Bridge RC Carlton Draught H.

Kwassa Kwassa (2006.g. by Distant Music-Saliah, by Salieri-Currabahah).
      2nd VRC (Flemington) Moomba P. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 240 - Niello/Portentous - B. or Br. - Colt
Status Symbol (2005.f. by Hemingway-New Status, by New Regent-Welcoming).
      1st MRC (Caulfield) Visvanathan Memorial P.H.

Intoxicating Ring (2001.g. by Bellotto-Archway Belle, by Archway-Welcoming).
      1st Darwin TC Avis Trobis H.

Jazz Heart (2005.g. by Show a Heart-Bluedanu, by Danzero-Suburban Blues).
      1st BRC (Doomben) Wicked Energy Drink H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 242 - California Dane/Powder - B. - Filly
Winning Road (2006.c. by Rhythm-Powder, by Simonstad-Sober Reflection).
      3rd Busan Foreign class F3

Updated 19-Apr-2010

Lot 244 - Kempinsky/Press the Flesh - B. or Br. - Colt
BETTER THAN EVER (2006.g. by French Deputy-Songfest, by Unbridled's Song-Bedimpled).
      1st Singapore 3YO Sprint Sgp-3

BE POSITIVE (2005.f. by Anabaa-Red Blooded, by Hennessy-Tangina).
      1st VRC (Flemington) National Jockey Celebration Day Victoria P. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 246 - Estambul (ARG)/Princess Zoe (NZ) - B. - Colt
E Z's Gentleman (2005.c. by Yankee Gentleman-Tensie's Pro, by Distinctive Pro-Weird Combination).
      1st Santa Anita Allowance Optional Claiming
      3rd Santa Anita Potrero Grande H. Gr.2

SONG OF MY HEART (2007.f. by Footstepsinthesand-Catch the Moon, by Peintre Celebre-Sensitivity).
      3rd Curragh Loughbrown S. L

Greyfriarschorista (2007.c. by King's Best-Misty Heights, by Fasliyev-Mountains of Mist).
      2nd Lingfield Spring Cup L

Updated 19-Apr-2010

Lot 248 - Churchill Downs/Queen Emma (FR) - Ch. - Colt
Aristos (2005.c. by Okawango-Leros, by Exit to Nowhere-Jezebel Monroe).
      3rd Mumbai Super Mile Cup L

Updated 19-Apr-2010

Lot 250 - Grey Swallow (IRE)/Queen's College (NZ) - B. - Colt
Princess of Jeune (2005.f. by Jeune-Queen's College, by Royal Academy-Minori Express).
      1st Benalla RC Barooga Sports Club Maiden P.
      2nd Wodonga TC Grub's Pest Control Maiden P.

Pink Guinea (2006.f. by Iglesia-Queen's College, by Royal Academy-Minori Express).
      3rd Seymour RC Redhill Stud Maiden P.
      3rd Mildura RC Betfair Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 253 - Desert Sun (GB)/Radiant Dancer (NZ) - Ch. - Colt
Miss O'Brien (2006.f. by Fastnet Rock-Yvonne, by Last Tycoon-The Collaborator).
      1st Balaklava RC TH Marshall Accounting Maiden S.

Updated 19-Apr-2010

Lot 257 - Danerich/Red Roxie - B. - Colt
Red Roller (2004.g. by Archway-Red Roxie, by El Moxie-Red Rattler).
      3rd Bundaberg RC Wallace Bishop Jewellers Open H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 259 - Stratum/Red Temptation - B. - Filly
STRAWBERRY FIELD (2005.f. by Encosta de Lago-Red Labelle, by Blevic-Top Polish).
      4th STC (Rosehill) Queen of the Turf S. Gr.1
      4th STC (Rosehill) Millie Fox S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 261 - Niello/Regal Lily - Ch. - Filly
CONQUERING QUEEN (2005.f. by Invincible Spirit-River Dance Queen, by Snippets-Red Lily Lady).
      1st BRC (Doomben) Darley H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 263 - Niello/River Dance Queen - Br. - Colt
CONQUERING QUEEN (2005.f. by Invincible Spirit-River Dance Queen, by Snippets-Red Lily Lady).
      1st BRC (Doomben) Darley H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 264 - Face Value/Riyah - B. or Br. - Filly
Watch Miss Wily (2005.f. by Wily Trader-Walk Whatcha Talk, by Farma Way-Proudest Cagey).
      1st Wine Country RC ACPS 13th Conference Maiden P.
      1st Wine Country RC Total Fitness Cessnock H.

Misshiraz (2007.f. by Secret Savings-Viator, by Snaadee-Walk Whatcha Talk).
      1st STC (Canterbury) Caravan Camping RV and Holiday Supershow 2YO H.

KILLING ME (2003.c. by Honour and Glory-Wise and Happy, by Exuberant-Proudest Cagey).
      1st Fair Grounds Allowance Optional Claiming

Welken (2004.f. by Sky Classic-Asdaf, by Forty Niner-Cagey Exuberance).
      1st Santa Anita Allowance Optional Claiming

Updated 19-Apr-2010

Lot 269 - Primus/Ruby Wedding (USA) - Ch. - Colt
Sargon Il Grande (2006.c. by Elusive City-Exclusive Lady, by Northern Spur-Lismore Lady).
      1st Rome Premio Melbury Lad

Updated 19-Apr-2010

Lot 274 - Barely a Moment/Saintly Halo - B. - Colt
Hearts 'n' Halos (2006.f. by Show a Heart-Saintly Halo, by Don't Say Halo-Weather Girl).
      1st Murray Bridge RC 5 Days to the Adelaide Cup Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 279 - Brief Truce (USA)/Selina - B. - Colt
TARZI (2002.g. by Desert Prince-Majestic, by Twig Moss-Shaybisc).
      2nd WATC (Ascot) Hyperion S. Gr.3
      2nd WATC (Ascot) Strickland S. Gr.3
      4th WATC (Ascot) Grandstand Cup L
      4th Bunbury S. L

Serenissima (2005.f. by Lonhro-Santissima, by Quest for Fame-Sashed).
      4th STC (Rosehill) Maurice McCarten S. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 280 - Dash for Cash/Shanghai Dawn - B. - Colt
CENTENNIAL PARK (2005.g. by Thorn Park-Trephina, by Last Tycoon-Procrastinate).
      2nd STC (Rosehill) Ajax S. Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 284 - Niello/Silver Medal - B. - Colt
Diamondsarelucky (2005.f. by Lucky Owners-Silver Medal, by Scenic-Glossy).
      2nd Kilmore TC Trackside Function Centre Maiden P.
      3rd Warrnambool RC Fun4kids Festival Maiden Highweight H.
      3rd Kyneton and Hanging Rock RC 3AW Maiden P.
      3rd Geelong RC Betfair Maiden Highweight H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 288 - Dash for Cash/Sketches - G. - Colt
What a Beauty (2007.f. by Octagonal-Bloodline, by Dracula-Sketches).
      1st Ballarat TC Ballarat Come to Life 2YO Maiden P.

Audubon (2001.g. by Quest for Fame-Artistic Princess, by Luskin Star-Artistic Queen).
      1st Noorama PRC RandB McIntosh Memorial H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 290 - Kempinsky/Small Price to Pay - Br. - Colt
Senro Kisaki (2004.f. by Danehill Dancer-Liefling, by Alleged-Mata Cara).
      1st Newcastle JC Erico Lightning Technologies H.

Let's Burn a Debt (2006.f. by Lion Heart-Liefling, by Alleged-Mata Cara).
      1st Wyong RC Bluetongue Central Coast Maiden H.

Sportsbookjunkee (2005.g. by E Dubai-Mata Cara, by Storm Bird-Fatah Flare).
      1st Mountaineer Claiming

Updated 19-Apr-2010

Lot 293 - Churchill Downs/Snasta - B. - Filly
MARVEEN (2005.f. by Orientate-Shiny, by Forest Glow-Polished).
      3rd VRC (Flemington) Schweppervescence Trophy L

Updated 19-Apr-2010

Lot 294 - Gonski/Solene (NZ) - B. - Filly
Electronic Master (2004.g. by Stravinsky-Bellota's Jewel, by Gold and Ivory-Bellota).
      1st HKJC Noonday Gun H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 295 - Kempinsky/Soorena - B. or Br. - Colt
Amaudru (2004.f. by King Charlemagne-Dawn Arrival, by Century-Jewel of Light).
      1st MVRC (Moonee Valley) Legends After the Last H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 297 - Gonski/Spangle (NZ) - B. - Filly
Papyrian (2006.c. by Oasis Dream-La Papagena, by Habitat-Magic Flute).
      1st Qatar Thoroughbred H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 299 - Fusaichi Pegasus (USA)/Spice Dancer - B. - Filly
Calarco Miss (2006.f. by King Charlemagne-Spice Dancer, by Danehill Dancer-Lemon Spice).
      3rd Echuca RC Deniliquin RSL Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 300 - Umatilla (NZ)/Spoilt for Choice - B. - Filly
Pure Essence (2005.f. by Exceed and Excel-Snow Maker, by Timber Country-Adraanito).
      1st TRC (Hobart) Peter Binny Surveys H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 306 - Strada/Stellar Spirit (USA) - B. - Colt
Stellar Star (2003.g. by Westbridge-Stellar Spirit, by Risen Star-Spirit of Kingston).
      2nd Warrnambool RC Kermonds Hamburgers H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 308 - Keep the Faith/Strawberry Rose - Br. - Filly
LINTON (2006.g. by Galileo-Our Heather, by Centaine-Melrose).
      3rd VRC (Flemington) Australian Guineas Gr.1

Molotov (2001.g. by Grand Lodge-Admit Anywhere, by Zabeel-Balmacara).
      1st Oakbank RC Onkaparinga Cup

Updated 19-Apr-2010

Lot 309 - Written Tycoon/Sweet Bits (NZ) - Ch. - Filly
Oakberry (2006.f. by Traditionally-Malberry, by Last Tycoon-December Blossom).
      1st South Waikato RC Holster Engineering Maiden S.

Updated 19-Apr-2010

Lot 310 - Delago Brom/Sweet Octagonal - B. - Filly
Selecta Minoria (2004.g. by Choisir-Sweet Octagonal, by Octagonal-Courtroom Sweetie).
      1st Stony Creek RC Michael's Supa IGA Tour of Victoria H.
      3rd Sale TC Turnbull Toyota H.

SACRED KINGDOM (2003.g. by Encosta de Lago-Courtroom Sweetie, by Zeditave-Morlin Maid).
      1st HKJC Chairman's Sprint Prize HK-1

Updated 19-Apr-2010

Lot 311 - Lago Delight/Swimmingly - Ch. - Filly
Sublime Girl (2007.f. by Encosta de Lago-Running Smooth, by Marscay-Flowing).
      2nd VRC (Flemington) Thoroughbred Breeders S. Gr.3
      4th SAJC (Morpethville) Jansz National S. Gr.3

Beaujolang (2003.g. by Langfuhr-Fly Flo Jo, by Kenmare-Flowing).
      1st Mount Gambier RC South Eastern Hotel H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 320 - Kempinsky/The Rossa - Br. - Colt
Blueys Way (2006.g. by Galileo-Freeway Daisy, by Gone West-Copse).
      1st STC (Canterbury) Grand Pavilion H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 322 - Starcraft (NZ)/Timeless Art (USA) - B. - Colt
Golden Joker (2004.c. by Shinko Forest-Westside Girl, by Way West-United Bog).
      1st Rome Premio Le Moss

Golden Style (2007.c. by Intikhab-Westside Girl, by Way West-United Bog).
      1st Rome Premio Lucerna

Updated 19-Apr-2010

Lot 324 - Lago Delight/Ton of Fun - Br. - Colt
Badge of Gold (2004.g. by Razeen-Veena's Pet, by Steinbeck-Soccia).
      1st Chennai Royapuram Plate
      1st Chennai V S Dhanasekar Memorial Cup

Updated 19-Apr-2010

Lot 325 - Dash for Cash/Tonto's Lass - B. - Filly
Magic Sioux (2005.f. by Perugino-Tonto's Lass, by Tonto-Priam's Lass).
      1st Tumut TC Hotondo and Kell and Denson Maiden P.
      3rd Murrumbidgee TC Rivercom Communications H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 339 - Rock of Gibraltar (IRE)/Wealth - B. or Br. - Filly
Street Siren (2004.f. by Street Cry-D'Argent Encore, by End Sweep-Jewel of Oakbank).
      1st ARC Nicolas Feuillatte H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 341 - Tsigane (FR)/Well Done Bacchus - B. - Colt
Ulae (2005.f. by He's a Bull-Well Done Bacchus, by Plush-Courtmarsh).
      3rd Healesville ARC Buy and Anzac Badge Maiden H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 343 - Dangerous/Whirly Bird (NZ) - Br. - Colt
HELIDECK (2003.g. by Iglesia-Whirly Bird, by Prince Salieri-Our Big Bird).
      2nd Albury RC Enpower Solutions City H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 345 - Niello/Wrigley - B. - Colt
Swell (2006.g. by Invincible Spirit-Wrigley, by Bubble Gum Fellow-Sardana).
      3rd SCTC Programmed Property Services H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 348 - Churchill Downs/Zakuska - B. - Colt
Ming Hoi Treasure (2005.g. by Choisir-Madame Porscha, by Octagonal-Aussie Consul).
      1st HKJC Diamond Hill H.
      1st HKJC Hong Kong Lions Cup H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 361 - Face Value/All Myth - Ch. - Filly
FLYING RUBY (2004.f. by Rubiton-Parkhill's Flyer, by Brigand-Better Fantasy).
      3rd VRC (Flemington) National Jockey Celebration Day Victoria P. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 362 - Hussonet (USA)/Amah Dramas - B. or Br. - Filly
Lucky Lucky Me (2006.g. by Anabaa-Amah Dramas, by Barathea-Enchilada).
      2nd Ballarat TC James and Son Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 363 - Dash for Cash/Amandari - B. - Colt
The Ruffian (2007.c. by Lonhro-Rose of Danehill, by Danehill-Beach Gown).
      1st Kyneton and Hanging Rock RC Schweppes 2YO Maiden P.
      2nd SAJC (Morphettville) Sires' Produce S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 370 - Hold That Tiger (USA)/Ansami - Ch. - Filly
AL DHAFRA (2006.g. by Fusaichi Pegasus-Dubai Dream, by Marscay-Reverse Charge).
      1st AJC (Randwick) Carbine Club S. L
      1st Canberra Guineas
      2nd STC (Rosehill) Phar Lap S. Gr.2

Updated 19-Apr-2010

Lot 373 - Dash for Cash/Ashtaroth - G. - Colt
Brom Star (2005.g. by Delago Brom-Ashtaroth, by Ashkalani-Make the Grade).
      2nd Augathella RC Arthur Cook Memorial H.
      3rd Longreach JC Lycem Hotel H.

Verdasco (2006.g. by Delago Brom-Make the Grade, by Canonise-Affluent).
      1st Bendigo JC Schweppes H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 378 - Econsul (NZ)/Aviation - B. - Colt
Marlgeo (2006.f. by Lago Delight-Aviation, by Flying Spur-Malibu Lights).
      2nd Bairnsdale RC Bonaccord Freight Lines Maiden P.
      3rd Cranbourne TC Frank Kavanagh Birthday Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 381 - Primus/Bellotto Princess - Ch. - Colt
Longstreet (2001.g. by Brief Truce-Peebinga Princess, by Southern Appeal-Peebinga Star).
      1st Mt Isa RC Cava Hydrolics Open H.
      1st Mt Isa RC Maree Byrnes Memorial H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 384 - Danerich/Carbella - B. - Colt
Safe (2007.f. by Strategic-Paillasse, by Octagonal-Cushion).
      1st Bendigo JC Intervet Shering Plough 2YO Maiden P.
      3rd SAJC (Morphettville) Sires' Produce S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 386 - Domesday/Cat's Cradle - B. - Filly
DISTORTED HALO - HELLO PRETTY (H.K.) (2001.g. by Distorted Humor-Blazing Aura, by Blazing Sword-Anodyne).
      1st STC (Canterbury) Coolmore Welter H.

Red Flair (2005.f. by Testa Rossa-Blazing Aura, by Blazing Sword-Anodyne).
      1st MRC (Caulfield) Winning Edge Presentations H.
      2nd VRC (Flemington) National Jockey Celebration Day Victoria P. Gr.3

Spirited Halo (2004.g. by Bel Esprit-Blazing Aura, by Blazing Sword-Anodyne).
      1st MRC (Sandown) St Jude H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 388 - Fomalhaut (USA)/Crystal Image - Blk. - Colt
CRYSTAL LILY (2007.f. by Stratum-Crystal Snip, by Snippets-Crystal Century).
      1st STC (Rosehill) Golden Slipper S. Gr.1
      1st AJC (Randwick) Sweet Embrace S. Gr.3
      1st MRC (Caulfield) Chairman's S. L

Amaethon (2006.g. by Al Maher-Crystal Snip, by Snippets-Crystal Century).
      1st MRC (Caulfield) Geoff Murphy H.
      1st MRC Flying Spur at Arrowfield H.

Fast Talker (2006.f. by Fastnet Rock-Crystal Wit, by Distorted Humor-Crystal Snip).
      1st SAJC (Morphettville) Allan Scott Park Morphettville H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 390 - Niello/Danzietta - Ch. - Colt
Princess Zietta (2007.f. by Invincible Spirit-Danzietta, by Danzero-Cadwin).
      2nd Alice Springs TC Yellowglen 2YO Dash

Updated 19-Apr-2010

Lot 397 - Lago Delight/Elle Endor - B. - Filly
Coco Beware (2005.f. by No Slip-Elle Endor, by El Moxie-Lunar Survivor).
      3rd Wauchope JC Stock and Estate Agent H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 398 - Hold That Tiger (USA)/Eternity Belle - Ch. - Colt
Positron (2001.g. by Zeditave-Haywire, by Marauding-Voltage).
      1st Toowoomba TC Happy 30th M Frappell H.

Recoup de Fortune (2005.g. by Fusaichi Pegasus-Volte, by Marauding-Voltage).
      1st AJC (Kensington) Octagonal H.
      4th AJC (Randwick) Doncaster Prelude H. L

DISSOLVED (2006.c. by Lonhro-Yarralumla, by Grand Lodge-Tambour).
      1st VRC (Flemington) Moomba P. L

So Detached (2007.f. by One Cool Cat-Voltdanze, by Danzero-Volte).
      1st STC (Canterbury) Schweppes Sparkling Water H.

The Grogoch (2005.g. by Tobougg-Kiri Belle, by Danzatore-Dame Belle).
      1st Manawatu RC Donaghys Industries H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 399 - Kempinsky/Fairy Castle - B. - Colt
Running Royal (2004.f. by Royal Academy-Fairy Castle, by Fairy King-Brechin Castle).
      2nd SCTC Slade Bloodstock H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 400 - Ice Point (ARG)/Fargo - B. - Colt
Ciera (2006.f. by King of Roses-Fargo, by Keltrice-Glacial Lass).
      2nd Pinjarra RC Touchstone Farm Classic H.

Hypothermia (2005.g. by Ice Point-Glaciarium, by Kingston Rule-Glacial Lass).
      1st TRC (Hobart) McKay Timber H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 401 - Face Value/Flew - B. - Filly
Rowland Commander (2005.g. by Commands-Flew, by Anabaa-Graphics).
      2nd Tennant Creek TC Crown Gold Classic H.
      3rd Alice Springs TC Minister/Correctional Services H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 409 - Court of Jewels (NZ)/Golden Yield - B. - Filly
Silver Whisper (2005.f. by Anabaa-Silver Atom, by Marscay-Velvet Rocket).
      1st GCTC Ilve Nostalgie H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 410 - Beckett (IRE)/Gotaway - B. - Filly
Reverberates (2005.f. by Clangalang-Startling Belle, by Kaapstad-Alarmed).
      1st Cranbourne TC City of Casey H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 411 - Niello/Grey Dolphin - B. - Filly
HISSING SID (2004.g. by Golden Snake-Domitrix, by At Talaq-Brave Bunting).
      3rd MRC (Caulfield) Easter Cup Gr.3
      4th VRC (Flemington) Blamey S. Gr.2

FALAISE (2002.g. by Grand Lodge-Perle, by Night Shift-Pinctada).
      1st MVRC (Moonee Valley) Corporate Interiors Australia H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 414 - Deadly Storm (USA)/Hieroglyphic - B. or Br. - Colt
Cassini (2005.f. by Reset-Mathematical, by Honor Grades-True Devotion).
      2nd WRC Thompson H. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 416 - Tiger Hill (IRE)/Hoboub el Rich - B. - Colt
PATRONYME (2004.f. by More Than Ready-Descendant, by Zeditave-Lineal).
      1st STC (Rosehill) Birthday Card S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 421 - Written Tycoon/Invermay (NZ) - Ch. - Filly
Skidby (2002.g. by Kingfisher Mill-Cariere, by Funny Fellow-Ascending).
      1st Counties RC Race Images Highweight H.

Dead Rabbits (2001.g. by Slavic-Blanche Amelia, by Grosvenor-Cariere).
      1st Counties RC Hollis and Robertson Equine Services H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 429 - Marmottan/L'Auriole (NZ) - B. - Colt
Cassius (2006.g. by Van Nistelrooy-Louvain, by Last Tycoon-La Louviere).
      2nd Southland Guineas L

ILLUMINATES (2004.f. by Strategic-Dazzle Light, by Danzero-Travel Light).
      2nd STC (Rosehill) Queen of the Turf S. Gr.1
      3rd AJC (Randwick) Wenona Girl H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 430 - Niello/Leotard - B. - Colt
Changabang (2005.f. by Clangalang-Leotard, by Danzero-Fascinating Dancer).
      3rd Echuca RC Perfect Party Hire Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 448 - Written Tycoon/Oamaru Dancer - B. - Filly
Vocalic (2002.g. by Easy Rocking-Telltina, by Semipalatinsk-Bernalla).
      1st Dalby and Northern Downs JC Queensland Cotton Dalby Newmarket H.

DUAL CHAMBER (2006.f. by Show a Heart-Strong of Heart, by Lion Hunter-Lady Scholar).
      1st BRC (Doomben) Bright Shadow H. L

Updated 19-Apr-2010

Lot 450 - Gonski/Our Mistique - B. - Colt
General Nonsense (2003.g. by General Nediym-Our Mistique, by At Talaq-Lady Tamworth).
      1st Eidsvold PRC Bruce Chiene Pty Ltd H.
      1st Monto RC Ken Russell Memorial H.
      2nd Dalby and Northern Downs JC Arrow Energy Lightning H.
      2nd Thangool RC Burleigh Estates Open H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 452 - Kempinsky/Patch - B. or Br. - Filly
Diamond Dane (2006.c. by Dane Shadow-Jenny's Paddock, by Huntingdale-Jewel Bronze).
      1st Manila JC Race 3

Updated 19-Apr-2010

Lot 453 - Hold That Tiger (USA)/Poeiti (NZ) - Ch. - Filly
Perfect Gear (2005.g. by Align-Bold Vision, by Vision-Bold Meadows).
      1st HKJC Jardine H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 455 - Niello/Pointed - B. - Filly
ZIRCONEUM (2005.f. by Jallad-Sweet Sheila, by Kenmare-Paklani).
      3rd Meydan Balanchine S. Gr.3

Jersey Lily (2005.f. by Catbird-Smytzer's Roylani, by Royal Academy-Paklani).
      3rd AJC (Randwick) Sapphire S. Gr.2
      4th STC (Rosehill) Birthday Card S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 457 - Zenno Rob Roy (JPN)/Preps - B. - Colt
Big Red Fella (2005.g. by Lago Delight-Preps, by Jeune-Make the Grade).
      1st Rockhampton JC Stan Roberts Earthworx Maiden H.

Verdasco (2006.g. by Delago Brom-Make the Grade, by Canonise-Affluent).
      1st Bendigo JC Schweppes H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 460 - Lord Jim (ARG)/Regal Student - Ch. - Filly
Olympias Girl (2003.f. by Aristotle-Regal Student, by Ark Regal-Bright Student).
      2nd Geelong RC Centrebet.com H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 465 - General Conclusion/Rogers - Ch. - Colt
Rogerrab (2004.g. by Planchet-Rogers, by Brilliant Invader-Swept Away).
      1st Rockhampton JC Peter Boodle's Quality Meats H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 468 - Tobougg (IRE)/Season Ticket - B. - Filly
Take Your Seat (2003.g. by Commands-Season Ticket, by Undercut-Engenous).
      3rd Alice Springs TC Gillen Club H.
      3rd Alice Springs TC Alice Springs Nursery H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 470 - California Dane/Serengeti Plain - Br. - Filly
Sakura Zeus (2004.c. by Sakura Bakushin O-Sakura Blossom, by Seattle Slew-Aly Sangue).
      1st Kochi Zhangre Kochi Keiba Tokubetsu E3
      1st Kochi C3-6
      1st Kochi E7

Updated 19-Apr-2010

Lot 473 - Excites/So Super Quick - Br. - Filly
Sunshine Angel (2006.f. by Manner Hill-So Super Quick, by Octagonal-Lillaflicka).
      1st Ipswich TC New Hope Coal Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 474 - Beckett (IRE)/Special Lass - Ch. - Colt
Springbok Lad (2004.g. by Johannesburg-Special Lass, by Splendent-Miss Jubilee).
      3rd Rockhampton JC Tony Madden Architects H.

Telescope (2005.g. by Galileo-Special Lass, by Splendent-Miss Jubilee).
      2nd Selangor TC Initiation P.

VIGOR (2004.g. by O'Reilly-Rationable, by Housebuster-Rationale).
      2nd VRC (Flemington) Blamey S. Gr.2

GOLD ONYX (2007.c. by Black Minnaloushe-Egoli Lass, by Kaapstad-Rationale).
      1st Turffontein Protea S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 476 - Real Jester/Starwood in Aspen - Ch. - Colt
Brewski (2006.g. by Bel Esprit-Summer Magic, by Eagling-Lighting Flash).
      1st Hamilton RC Grand Central Hotel Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 477 - Al Maher/Street Music - B. - Colt
Nero (2006.r. by Lucky Owners-Street Music, by End Sweep-Northeast Sheila).
      1st Singapore TC Class 4 H.
      3rd Singapore TC Class 4 H.

Sheila's Star (2007.f. by Snitzel-Northeast Sheila, by Keltrice-Jovan).
      1st MVRC (Moonee Valley) Tatts Group 2YO H.
      1st Elmore RC XXXX Gold 2YO Maiden P.

Down Under Boy (2004.g. by Ne Coupez Pas-Up Over Girl, by Western Symphony-Jovan).
      1st Elmore Cup

Updated 19-Apr-2010

Lot 478 - Delago Brom/Stylish Bride (USA) - B. - Colt
Luvymar (2007.f. by Sudden Thunder-Southern Society, by Dixieland Band-Stylish Society).
      1st Camarero Claiming
      1st Camarero Claiming

Maruvy (2005.f. by Tactical Cat-Southern Society, by Dixieland Band-Stylish Society).
      3rd Camarero Clasico Confederacion Hipica de Puerto Rico L

Updated 19-Apr-2010

Lot 480 - Tobougg (IRE)/Tad Irish (NZ) - B. - Filly
Cosmo Gal (2007.f. by Danzero-Certain, by Rory's Jester-Silver Tip).
      1st BRC (Eagle Farm) Channel 7 Brisbane Bloodstock Bonus 2YO Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 484 - Hold That Tiger (USA)/Tres Belle (NZ) - B. - Filly
The Grogoch (2005.g. by Tobougg-Kiri Belle, by Danzatore-Dame Belle).
      1st Manawatu RC Donaghys Industries H.

DISSOLVED (2006.c. by Lonhro-Yarralumla, by Grand Lodge-Tambour).
      1st VRC (Flemington) Moomba P. L

So Detached (2007.f. by One Cool Cat-Voltdanze, by Danzero-Volte).
      1st STC (Canterbury) Schweppes Sparkling Water H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 485 - Hold That Tiger (USA)/True Lady - B. - Filly
Paint it Black (2004.f. by Second Empire-Lady Suffolk, by Regimental Honour-Sansolan).
      1st MRC (Sandown) Richfield Lady H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 486 - Lord Jim (ARG)/Turkodawn (USA) - Ch. - Colt
Spanish Sun (2006.g. by Dubleo-Mattina, by Capote-Turkodawn).
      1st Bowen TC QTIS Maiden P.

Peruvian Boy (2006.c. by Matty G-Western Curtsey, by Gone West-Dawn's Curtsey).
      1st Monterrico Race

Updated 19-Apr-2010

Lot 487 - Black Hawk (GB)/Vanda Van - B. - Colt
Avro Avenue (2005.g. by Toy Pindarri-Vanda Van, by Almurtajaz-Gamble on Me).
      1st Mildura RC Mildura Wines Maiden P.

Updated 19-Apr-2010

Lot 489 - Beckett (IRE)/Westvale - B. - Colt
Viper Room (2006.g. by Golden Snake-Westvale, by Mighty Avalanche-Provencale).
      1st Colac St Patrick's RC Greg Allan Farm Machinery Maiden H.

Safe (2007.f. by Strategic-Paillasse, by Octagonal-Cushion).
      1st Bendigo JC Intervet Shering Plough 2YO Maiden P.
      3rd SAJC (Morphettville) Sires' Produce S. Gr.3

Updated 19-Apr-2010

Lot 494 - Clangalang/Your Blue Skies - B. or Br. - Filly
Ruby's Sky (2003.g. by Rubiton-Your Blue Skies, by Charnwood Forest-Our Forte).
      1st Colac St Patrick's RC Wheadon's Transport Trophy Race H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 495 - Danerich/Abflug - B. - Colt
El Supremo (2006.g. by Honours List-Art Corp, by Last Tycoon-French Sculptor).
      1st Wangaratta TC Frank Dimetz Jewellers Maiden H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 499 - Artie Schiller (USA)/Anitores - B. - Filly
SADALBARI (2004.g. by Orpen-My First Star, by Caerleon-Border Dawn).
      3rd MRC (Caulfield) Victoria Gold Cup L

Updated 19-Apr-2010

Lot 502 - Dash for Cash/Apple Danish - B. - Filly
Apple Esprit (2004.f. by Bel Esprit-Zapple, by Zeditave-Apple Danish).
      1st Colac St Patrick's RC Austral Hotel Trophy H.

Strudel (2005.f. by Bel Esprit-Zapple, by Zeditave-Apple Danish).
      1st Pinjarra RC Printing Press Sprint H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 505 - Lord Jim (ARG)/Astrolarb - Ch. - Colt
Jack's Temper (2005.g. by Intergaze-Clinch, by Belong to Me-Astrolarb).
      1st Ardlethan PRC FG Collis Memorial Maiden P.
      1st Southern District PRC Little Watte Pre-School and Child Care H.

Updated 19-Apr-2010

Lot 1: Lonhro/Balalaika

This lot has had Pedigree updates since the release of the catalogue.